Uncategorized

Amityville Horror: Następne pokolenie

„Amityville Horror: Następne pokolenie” z 1993 roku ma niewiele wspólnego z poprzednimi opisanymi częściami: Amityville, Amityville Horror, Amityville Opętanie i Demon. Nie zobaczymy tu charakterystycznego domu z dyniowymi oknami, lecz obskurny piętrowy budynek przypominający dawno zapomniany, nieużywany magazyn.

Choć niezaprzeczalnie ma on swój urok.

Wewnątrz, z ogromnej klatki schodowej, trafiamy wprost na zakratowaną windę towarową, która wiezie nas na piętro.

Piętro wydaje się dość zwyczajne. O ile motor stojący pod drzwiami mieszkania jest rzeczą oczywistą.

Tutaj jednak nic nie jest zwyczajne. To piętro to ogromne pomieszczenie, z którego wchodzi się do trzech mieszkań.

Zaś w lewym rogu znajduje się dodatkowa przestrzeń gdzie mieszkańcy urządzili sobie wspólny kąt i spędzają tu razem czas.

Ale za tymi drzwiami kryje się naprawdę fantastyczne dwupoziomowe mieszkanie…

… mieszkanie w stylu loft.

Salon w stylu loft jest odzwierciedleniem dawnych, trudnych czasów, kiedy to upadały ogromne fabryki i inne przemysłowe inwestycje.

Styl industrialny swój początek zawdzięcza tak naprawdę ogromnej recesji w latach 50. jaka miała miejsce w Stanach Zjednoczonych. Dokładnie w Nowym Jorku. W jej wyniku opustoszała ogromna ilość zlokalizowanych w mieście hal, magazynów i fabryk.

Z tej sytuacji skorzystali artyści, którzy wykorzystali porzucone przestrzenie wynajmowane za bardzo niski czynsz, aby znaleźć lokum mieszkalne połączone z ich galerią sztuki. Ze względu na swoje bardzo ograniczone fundusze, stali się więc prekursorami stylu industrialnego w przejmowanych loftach. 

Charakter wystroju w stylu industrialnym po latach 50. rozwijał się jeszcze przez kolejne dwie dekady i rozkwitał głównie w artystycznych dzielnicach, takich jak Soho czy Brooklyn. Przemysłowe przestrzenie służyły artystom za dom, pracownię jak i galerię swoich dzieł, a jednym z najbardziej znanych pomieszczeń tego typu stał się loft w dawnej wytwórni kapeluszy Sliver Factory, przearanżowany na atelier przez Andy`ego Warhola. W tym miejscu spotykała się cała nowojorska elita! 

Styl loft, a dokładnie styl industrialny, który był stosowany w loftach, można trafnie opisać jako przemysłową, jasną i otwartą przestrzeń. Głównym pomieszczeniem był właśnie salon z potężnymi oknami, który w bardzo małym stopniu był oddzielony od reszty pomieszczeń takich jak kuchnia czy pozostałe pokoje. Z tego względu stał się on centralną i najważniejszą częścią loftu, co powoduje, że salon industrialny obecnie jest najchętniej powielaną aranżacją w domach i mieszkaniach.

Salon w stylu industrialnym charakteryzuje się wysokimi sufitami, wielkimi oknami, ceglanymi bądź betonowymi ścianami, surową podłogą i różnymi elementami wyposażenia stworzonymi z metalu czy surowego drewna, skóry oraz charakterystycznym, fabrycznym oświetleniem.”

Ogromne stalowe okna i otwarta przestrzeń wnętrza w stylu loft daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. W tym mieszkaniu wszystkie najważniejsze pomieszczenia znajdują się na dolnej kondygnacji. Oczywiście te „pomieszczenia” nie są w żaden sposób podzielone. Choć wyznaczają pewne granice.  

Te wspaniałe okna, zajmujące całą ścianą, stają się niejako tłem dla całej aranżacji. Grzechem byłoby czymkolwiek je zasłaniać. Choć delikatne, błękitne firanki dodają nieco przytulności.

Na powyższym zdjęciu, a więc po drugiej stronie okiennej ściany, widzimy częściowo wspomniane trzy „pomieszczenia”:

– kącik wypoczynkowy z ciemnozielonymi kanapami, stalowymi lampami stołowymi oraz drewnianymi, prostymi fotelami;

– widoczna na zdjęciu powyżej „pracownia” znajdująca się po lewej stronie, wyposażona została w długi stół z drewna wsparty na drewnianych koziołkach oraz długie półki z maskownicami, na których ustawiono kolekcję zdjęć;

– kuchnia, widoczna w tle, której granice wyznaczają drewniane bloki przytwierdzone do niewielkiej ścianki.

Zamiast górnych szafek na ścianie zamontowane zostały otwarte drewniane półki na metalowych stelażach oraz relingi na wiszące patelnie. Charakterystyczny jest tu stalowy blat, wieńczący kuchenną wyspę, który jest niezwykle cienki i ostro zakończony.

Nad zlewem w kuchni zamontowano typowo loftową lampę przemysłową.

Górne piętro stanowi antresola, w której zainstalowano sypialnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *