wnętrza filmowe

Bezsenność w Seattle

Jedna z wielu komedii romantycznych z Meg Ryan w roli głównej, jakie mieliśmy okazję oglądać w latach 90-tych. Ale w przeciwieństwie do np. Masz wiadomość, tym razem zachwycaliśmy się domem głównego bohatera Sama, którego grał Tom Hanks. Bowiem tym razem mieliśmy do czynienia z pływającym domem.

Choć jest to określenie na wyrost, bo dom Sama nie pływa, niemniej rzeczywiście znajduje się na wodzie. I jest absolutnie fantastyczny.

I jak na tamte czasy, bardzo nowoczesny.

Salon

Salon połączony z kuchnią i jadalnią mamy okazję oglądać z każdej niemal strony.

Kuchnia to jasne meble z jasno grafitowymi dodatkami w postaci blatów i… szczebelków w krzesłach. Warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ wyglądają jakby były wykonane z betonu.

Kuchnia w naturalny sposób łączy się z jadalnią, stanowiącą centralną część strefy dziennej,

podczas gdy część wypoczynkowa znajduje się na końcu, w najbardziej kameralnym zakątku. I składa się z prostej, jasnej kanapy, fotela i rustykalnego stolika kawowego z drewnianym blatem.

Co ciekawe, takie stoły były modne jeszcze kilka lat temu i można je było spotkać we wszystkich niemal aranżacjach w stylu shabby chic.

W części wypoczynkowej trafiamy również na inne niezwykle nowoczesne rozwiązania, jak przegubowa lampa podłogowa czy drewniany pieniek w roli stolika pod telefon. I tylko stary kineskopowy telewizor (i tarczowy telefon) przypomina nam, że jesteśmy w latach 90- tych.

Choć w tych okolicznościach i z takimi widokami w zasadzie możemy zapomnieć, że w ogóle tu jest.

Proste wnętrze, dość surowe i w stonowanych kolorach. Tak mógł urządzić swój dom pogrążony w żałobie architekt, czyli Sam który aranżacją wnętrz zajmuje się zawodowo.

Niezwykły kadr pokazujący tak różne rozwiązania. Nowoczesny kinkiet wyglądający jak złożona kartka papieru, żeliwny ozdobny piecyk, świąteczna girlanda i prosty, wielki obraz pod którym ustawiono czarną ławkę.

Schody prowadzą na piętro do części nocnej.

Sypialnia

Do sypialni Sama prowadzą dwuskrzydłowe drzwi francuskie. Na wprost widoczny jest kawałek łazienki z wolnostojącą wanną na lwich łapach.

Szare ściany, biała stolarka i jasne, miękkie wykładziny na podłodze, które stanowią lekkie tło dla ciężkich kolonialnych mebli, którymi urządzona jest sypialnia.

Komody wyglądają jakby były ozdobione białymi ornamentami, prawda? W rzeczywistości są to napisy informujące o zawartości szuflad. Na coś takiego mógł wpaść tylko samotny mężczyzna 😊

Sypialnia Sama znajduje się na piętrze, tak samo jak pokój jego syna.

Zwróćcie uwagę na futurystyczną lampę z aluminiowych rurek.

Pokój syna

Tak jak sypialnia Sama, pokój Jonaha jest niskim pomieszczeniem ze skosami, gdzie całą niższą ścianę zajmują okna przysłonięte żaluzjami.

Umeblowanie to proste jasne meble oraz niezwykły dizajnerski fotel Alpha Stereo Chair.  Stereofoniczne krzesło Alpha Egg zaprojektowane w latach 60- tych było niezwykle nowatorskim pomysłem. Także dziś wzbudza zachwyt łącząc w sobie elegancki design i unowocześniony styl retro.

Pływające domy

Nie są w Stanach niczym nadzwyczajnym. Budowane były w latach 30 -tych, w czasach wielkiego kryzysu, przez rybaków i pracowników portowych, ponieważ były wolne od podatku. Były więc tanimi domami dla ubogich. Z czasem oczywiście zaczęły wzbudzać zainteresowanie innych grup społecznych, np. artystów, by w efekcie stać się towarem luksusowym.

„Dom Sama” został zbudowany w 1978 roku, ma 4 sypialnie i 2 łazienki i jest największym pływającym domem na Lake Union. W 2014 roku dyrektor techniczny z Seattle kupił podobno łódź za ponad 2 miliony dolarów, zaś poprzedni właściciele nabyli ją 21 lat wcześniej za 550 000 dolarów.

Prawdziwy dom

Okazuje się, że tylko zewnętrzna część domu Sama została sfilmowana na prawdziwej łodzi mieszkalnej, zdjęcia wnętrz kręcono na planach zbudowanych w pobliskiej bazie marynarki wojennej.

W stylu wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *