wnętrza filmowe

Fałszywa dwunastka

Fałszywa dwunastka (Cheaper by the Dozen) z 2003 roku to typowa amerykańska produkcja familijna. Lekka, przyjemna, z mnóstwem zabawnych sytuacji, które przytrafiają się głównym bohaterom, i z których oczywiście wychodzą obronną ręką. Takie niezobowiązujące kino niedzielne. Na taką właśnie pozycję trafiłam pewnego razu. Zobaczyłam dom głównych bohaterów i przepadłam.

To co zwraca uwagę w amerykańskich wnętrzach to różnorodność kolorów i faktur. Rzadko możemy oglądać wnętrza jednostajne kolorystycznie, prawie nie widać, tak modnych u nas ostatnimi czasy, wnętrz w kolorach szarości i bieli. Jeśli pojawia się biel, zawsze jest tłem dla kolorów. Dzięki temu wnętrza te żyją, mają klimat i duszę.

Fałszywa dwunastka- antresola

Ten przeogromny dom mieści 14- osobową rodzinę. Olbrzymi hol, nad którym góruje równie olbrzymia antresola, do której prowadzą imponujące schody jest najważniejszą częścią tego domu.

Niebanalnym pomysłem są tu różne odcienie drewna na podłodze odcinane od siebie beżowym marmurem. Ciemne drzwi i schody w kontraście z czystą bielą boazerii ściennych i futryn. I żeby nie było zbyt nudno, zupełnie nieoczekiwanie, pojawia się na ścianach kolor.

Antresola pełni rolę korytarza prowadzącego do sypialni poszczególnych członków rodziny.

Fałszywa dwunastka- sypialnia

W sypialni rodziców dominuje dość nietypowy jak na to pomieszczenie kolor czyli niebieski. Niebieski jest dość chłodną barwą, trudno więc go skojarzyć z sypialnią, która powinna być miejscem ciepłym, kojącym i relaksującym. Jeśli jednak chłód niebieskiego przełamiemy ciepłą wanilią, beżem i brązem, zyskujemy zupełnie nowe wnętrze.

Pod antresolą kryją się wejścia do innych pomieszczeń zlokalizowanych na parterze…

Fałszywa dwunastka- hall

To, czego próżno szukać w naszych, polskich domach, to zgrabne łączenia różnych kolorów i faktur. Wracając do holu na parterze, w którym dominują ściany ozdobione białą boazerią i chłodną, gładką miętą, przenosimy się do kolejnego pomieszczenia, w którym pojawia się nagle ciepła barwa czerwieni i złota na tapecie z pasy.

Czerwień i złoto kojarzy się z klasyką, a klasyka z ciepłem, domem, i ten styl dominuje właśnie w jadalni.

Wracając ponownie do holu, skierujemy się na przeciwległy jego koniec….

Fałszywa dwunastka- salon

Stylistyczny misz masz. Tak można by określić to co dzieje się w salonie- pomieszczeniu przeładowanym ogromem przedmiotów.

Kanapy po prawej zdają się zupełnie tu nie pasować. Jednak kiedy spojrzymy w lewo…

widać jak świetnie współgrają z pomarańczową ścianą, w drugiej części salonu.

Warto zwrócić uwagę na to jak dużą rolę odgrywają dodatki i ich spójność z pozostałymi elementami wyposażenia. Po pierwszym szoku 😉 dochodzimy do wniosku, że nic tu nie jest przypadkowe. Kanapa w pomarańczowe pasy świetnie bowiem współgra ze wspomnianą już wcześniej pomarańczową ścianą. Podobne pasy już też się gdzieś pojawiły…

Podobne, choć z dominującym niebieskim, znajdują się na tapecie na antresoli. Zresztą na piętrze kolor niebieski w innych pomieszczeniach jest barwą wiodącą (co widzieliśmy w sypialni rodziców).

Natomiast kwiatowy wzór fotela po prawej, choć nie identyczny, znajduje się również na pufie pod kominkiem oraz na poduszce leżącej na kanapie na wprost.

Zaś beżowo brązowa barwa samej kanapy pojawia się również na poduszce leżącej na kwiatowym fotelu, jak również na zasłonach wokół okien znajdujących się na tyłach pomieszczenia.

Obudowa kominka, rzeźbione drewno- 2000 zł, Kanapa Bukiet z funkcją spania, brązowa- 2683 zł; Sofa Christine w szerokie, czerwone pasy- 3270 zł, Fotel uszak Strandom Ikea- 929 zł, Stolik kawowy, dębowy na toczonych nogach- 255 zł, Aksamitna poszewka na poduszkę- 22,90 zł, Poszewka Leikny- 24,99 zł, Stylowy podnóżek Strandom- 199 zł, Brązowa zasłona zaciemniająca Blackout Uni- 98,10 zł, Klasyczna lampa stołowa LB-B2- 320,40 zł, Dywan klasyczny Izmir 5858 B bordowy- 320 zł

Wyżej opisany film z Stevem Martinem został nakręcony w 2003 roku. Co ciekawe Fałszywa dwunastka (Cheaper by the dozen) oparty jest na klasycznym filmie z 1950 roku z Myrną Lloyd. Wnętrza domu swą wspaniałością zapierają dech…

Gratką dla fanów mroczniejszych klimatów będzie z pewnością fakt, że dom należy do Kat von D (niedawno został wystawiony na sprzedaż za 15 mln dolarów) i aktualnie wygląda tak:

Ta wiktoriańska willa została zbudowana w 1896 roku przez Isaaca Newtona Van Nuysa. Kat von D kupiła ją w 2016 roku i przez 6 kolejnych lat odnawiała chcąc nadać mu dawną świetność. Oczywiście dodając również coś od siebie…

  • wszystkie zdjęcia są kadrami z filmu Fałszywa dwunastka dostępnego na platformie cda.pl
  • oryginalne zdjęcia pochodzą ze stron:

https://www.imdb.com/title/tt0042327/mediaindex/?ref_=tt_mv_close

https://hookedonhouses.net/2012/08/20/the-house-from-the-classic-movie-cheaper-by-the-dozen/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *