wnętrza filmowe

Totalna magia

Totalna magia (Practical magic) z 1998 roku z Nicole Kidman i Sandrą Bullock w rolach głównych to opowieść oparta na książce „Practical magic” Alice Hoffman.

Przepiękna wiktoriańska willa, należąca do ciotek głównych bohaterek, po niemal ćwierćwieczu nadal budzi ogromny zachwyt.

I nie bez przyczyny. Strzeliste dachy, wieżyczki, liczne wykusze i ganki z werandami stanowią kwintesencję wymarzonego domu- zamku. I choć styl wiktoriański to głównie przepych i ekstrawagancja architektoniczna, to nie sposób przejść obojętnie obok tak zaprojektowanego budynku.

Wnętrza w stylu wiktoriańskim charakteryzują się nadmierną wręcz dekoracyjnością. Ściany, często ozdobione do połowy boazerią, a powyżej niej ozdobnymi, zwykle wytłaczanymi tapetami, wypełniają obrazy, portrety czy lustra. Okna okalają ciężkie zasłony w formie lambrekinów (często dodatkowo drapowanych). Podłogę z kolei wykańczają ceramiczne płytki, linoleum, miękka wykładzina lub drewniane deski.

I dokładnie to wszystko tu dostajemy.

Hol wypełniony ciemnym drewnem stolarki drzwiowej oraz antykami.

Hall

Klatka schodowa to drewniane, malowane na czarno schody, wszechobecne boazerie, wbudowana ławka, a także wspomniana stolarka drzwiowa z oryginalnym, ażurowym zwieńczeniem. Aby wiktoriańskiemu przesytowi stało się zadość, ściany oraz sufity ozdobiono listwami oraz dekoracyjnymi wspornikami umieszczonymi w obramowaniach drzwi i przejść.

Salon

Typowo wiktoriański jest również salon. Ciemne, drewniane podłogi i boazeria kontrastują z jasną tapetą o kwiatowym wzorze. Skórzany fotel i głęboki, miękki, welurowy wypoczynek oraz ciężkie, aksamitne zasłony przywodzą na myśl babciny salonik.

 Na poniższym zdjęciu widać dokładniej tapetę z motywem winorośli i ptaków.

W takim domu nie mogło też zabraknąć wielkiego kominkowego paleniska. Tutaj też widzimy listwy przyścienne oraz bardzo szerokie ościeżnice, spotykane często w starych kamienicach.

Sypialnie

Nieco inny charakter ma sypialnia Sally.

Dość ascetyczna i surowa, wypełniona naturalnymi beżami. Prosta, jasna drewniana rama łóżka przykryta białą, lnianą pościelą i osłonięta od świata zewnętrznego długimi, beżowymi zasłonami, które pięknie wtapiają się w tło ścian. A te są niezwykle inspirujące. Dolną ich część ozdobiono białą boazerią, tworzącą na górze dość wyraźne gzymsy, szczególnie widoczne wokół filara. Pozostała część ścian ozdobiona została obramowaniami z zawijasów, zazębiającymi się w nieco średniowieczny wzór.

Wspomniany już filar pełni w tej sypialni rolę umownego przepierzenia oddzielającego część sypialnianą od dziennej.

W roli biurka, stojącego w części dziennej, występuje prosty sekretarzyk wraz z efektownym fotelem Windsor.

Toporność ciemnej podłogi złagodzono jasnym dywanem o delikatnym wzorze. Oczywiście i tu nie mogło zabraknąć wielkiego kominka, którego ciepły blask dodaje życia temu wnętrzu.

Dawna sypialnia dziewczyn, urządzona na strychu, to kolejne pomieszczenie, które swoim wystrojem nie wpisuje się w klimat wiktoriańskiej willi. I trudno się dziwić, w końcu przebywać w niej miały dwie małe dziewczynki. Oczywiście to pomieszczenie z całym domem łączy ciemna, drewniana podłoga, jednak reszta jest zdecydowanie jasna i naturalna.

Piękne, drewniane łóżka z wysokim zagłówkiem, w iście królewskim stylu, są prawdziwą ozdobą tej strychowej sypialni. Fajnym rozwiązaniem jest umieszczenie biurek po skosami (na zdjęciu widoczne jest głównie to po lewej stronie), dzięki czemu wykorzystuje się zastaną, dość problematyczną zwykle, przestrzeń. Obecność trzech ścian umożliwia zrobienie prostej zabudowy z półek. Taką niszę pod skosem można by też było wykorzystać jako część sypialną, wstawiając wewnątrz łóżko, co dałoby odrobinę prywatności we wspólnym pokoju. Tu natomiast łóżka sióstr stoją praktycznie na środku pomieszczenia. 

Po przeciwnej stronie widzimy schody, biegnące w górę. Są to Schody prowadzące do wieży, w której prawdopodobnie mieściła się latarnia morska. Podobno w epoce wiktoriańskiej często latarnikami były kobiety.

Drugie schody, biegnące w dół, prowadzą do kuchni.

Kuchnia

W przeciwieństwie do ciemnego, mrocznego hallu głównego z klatką schodową i salonu, ta klatka schodowa jak i cała kuchnia jest jasna i przestronna. Ciemne, drewniane podłogi nadają jej bardzo rustykalny charakter.

Ogromna przestrzeń, a w niej oczywiście ogromny stół. I równie imponujący okap nad kuchenką. To kuchnia w której dużo się dzieje.

W tak dużym pomieszczeniu można sobie na wiele pozwolić. Niezwykle oryginalnym pomysłem jest rozdzielenie części jadalnianej od typowo kuchennej. Do tego celu posłużyła kuchenna zabudowa, zakończona dwiema szafkami ustawionymi prostopadle do reszty.

Dało to efekt wizualnego zamknięcia kuchni i przejścia do jadalni. Jednocześnie jadalnia, zyskując odrobinę prywatności, nie stała się osobnym, zamkniętym pomieszczeniem. To wszystko dzięki temu, że szafki, oddzielające oba pomieszczenia, są obustronnie przeszklone i częściowo otwarte. Całość tworzy efekt jakby zamkniętej werandy, w której ustawiono jadalniany stół.

Ta fantastyczna kuchnia stała się inspiracją niejednej rewolucji i remontu. Jej aranżacja sprawia, że mimo upływu 24 lat nie straciła nic ze swej atrakcyjności. Ogromny, drewniany stół lub wyspa pośrodku to marzenie każdej pani domu. Zlew z widocznym frontem (fartuchem), zwany zlewem farmerskim, to niezwykle modny i pożądany dziś element armatury kuchennej. Jest typowy dla kuchni angielskiej, a dziś święci triumfy w kuchniach w stylu farm house.

Wspomniany wiejski zlew, uroczy regał na talerze, podświetlane szafki eksponujące niezliczoną ilość szklanych naczyń oraz kremowa biel szafek sprawiają, że kuchnia wygląda bardzo współcześnie.

Jak bardzo inspirujące są wnętrza w Totalnej magii pokazuje przykład czytelnika Hooked on Houses, który zaprojektował kuchnię inspirowaną tą z Practical Magic:

Oryginalne zdjęcie kuchni z filmu
Kuchnia inspirowana
oryginalna
inspirowana

Nie mogę przy okazji kuchni nie wspomnieć o drzwiach kuchennych, prowadzących do ogrodu.

To tzw. drzwi holenderskie. Charakteryzuje je poziomo dzielone skrzydło składające się dwóch niezależnie otwieranych części – dolnej i górnej. To staromodne rozwiązanie było popularne już w XVII-wiecznej Holandii, dziś powraca jako komfortowe rozwiązanie drzwi prowadzących do ogrodu. Zamknięcie dolnej części miało uniemożliwiać wchodzenie zwierzętom gospodarskim do domu oraz stanowić barierę przed opuszczaniem domu przez dzieci. Drzwi holenderskie stosowane są często w amerykańskich domach typu bungalow.

Idealny dom nie może się obejść bez idealnego otoczenie. Któż z nas nie marzył o domku z białym płotkiem?

O takim tarasie z pewnością nikt z nas nawet nie śnił.

O takich widokach nie wspominając.

Niestety dom w Totalnej Magii jest tak samo prawdziwy jak ten z filmu The Holiday. Sam budynek to powłoka architektoniczna zbudowana w celu nakręcenia scen zewnętrznych w filmie. Ziemię wydzierżawiono na wyspie San Juan w Waszyngtonie pod budowę domu. Po zakończeniu filmu dom został zburzony.

Wszystkie sceny z wnętrza zostały nakręcone w studiu w Los Angeles i wzorowane były na domu znajdującym się przy San Juan Valley Road w stanie Waszyngton.

Ten doskonały dom zawładnął nie tylko sercami prostych widzów, ale miłością do niego zapałała również Barbara Streisand. Tak bardzo, że chciała go kupić. Trudno wręcz uwierzyć, że ten dom nie jest prawdziwy. Twórcy owego dzieła spędzili 6 miesięcy budując zewnętrzną część domu od podstaw i kształtując krajobraz ogrodów i terenów wokół.

Co więcej, dom został zbudowany na starym cmentarzysku i nie wolno tam było kopać. Cała konstrukcja została więc zbudowana na gigantycznej platformie ustawionej na ziemi.

Trudno uwierzyć, że ten dom jest tylko pustą w środku skorupą, a nie willą, która stoi w tym miejscu od setek lat i pamięta zamierzchłe czasy, … że bluszcze i róże nie oplatają go, nie wspinają się po nim od dekad, prawda?

W stylu wnętrza

łóżko w stylu kolonialnym– 1740 zł; lniana pościel– 479 zł; zasłony– 137,51 zł; lampka nocna– 550 zł; biurko sekretarzyk– 1976 zł; krzesło Windsor– 515 zł; dywan– 200×290- 1370 zł; boazeria 50×100- 327 zł; tapeta Rustykalny Tynk 10m- 63,40 zł

Na zakończenie

Wszystkie wybrane przeze mnie elementy wystroju mają za zadanie pokazać Wam w jaki sposób można urządzić wnętrze w stylu zbliżonym do tego jaki widzimy w filmie. Nie jest moim celem skopiowanie wnętrza w każdym calu i pokazanie mebli i dodatków w cenach od jakich można dostać zawrotów głowy. Sprzęty które pokazuję nie pochodzą z najwyższych półek (jak z pewnością jest w przypadku oryginalnego wnętrza), lecz są w zasięgu naszych rąk. Dzięki czemu łatwo i tanio możecie stworzyć salonik rodem z Waszego ulubionego filmu.

*większość zdjęć to kadry z filmu „Totalna magia” dostępnego na platformie www.vider.pl

** oryginalne zdjęcia pochodzą ze stron:

One thought on “Totalna magia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *