wnętrza filmowe

Dom Griswoldów w Krzywym zwierciadle: Witaj św. Mikołaju

To kolejna produkcja z lat 90-tych, którą odwiedzamy.

Dom Griswoldów to dwukondygnacyjny budynek, pokryty beżowym sidingiem i udekorowany błękitnymi okiennicami.

Drzwi wejściowe tym razem z obu stron są białe. Niemniej w zależności od kąta padania światła, zewnętrzna strona sprawia wrażenie błękitnej.

Przepiękne drzwi i doświetlami bocznymi i kolistym nadświetlem górnym. Od wewnętrznej strony ukryte za pomocą delikatnych, marszczonych firanek.

Wchodzimy zatem do domu i w holu czekają nas prawdziwe lata 90-te, czyli królestwo tapet. Oraz, oczywiście, boazeria angielska.

Jak widać, w każdym pomieszczeniu ściany zdobi inna tapeta. Ta w holu przechodzi przez klatkę schodową i korytarz na piętrze.

Układ bardzo typowy dla amerykańskich domów, czyli otwarty hol prowadzący z lewej do salonu, z prawej do jadalni i na wprost, po schodach na piętro, do prywatnych sypialni domowników.

Wróćmy jednak na dół, ponieważ tam zdecydowanie więcej się dzieje.

Dom Griswoldów urządzono w stylu klasycznym. Sporo tu mosiężnych kinkietów na świece, a także zabytkowych mebli.

Na lewo od wejścia znajduje się salon, położony nieco niżej niż podłoga w holu.

Salon

Ściany wyłożono beżową tapetą w kwiaty, zaś podłogę zieloną wykładziną.

Salon urządzono klasycznymi drewnianymi meblami o tej samej tonacji kolorystycznej, co widać na przykładzie komody pełniącej rolę barku oraz pianina.

Mnóstwo podłogowych i stołowych lamp to przepis na klimatyczne wnętrze, niezależnie od stylu w jakim jest urządzone.

Tuż przy wejściu do salonu ustawiono różowy fotel. Taki sam znajduje się po drugiej stronie monstrualnej choinki, która całą sobą przysłania błyszczące granatowe zasłony.

Część wypoczynkowa tego salonu znajduje się pod ścianą z kominkiem, zasłonięta dębową ławą.

Jak widać w tle, z salonu, którego głównym atutem jest kominek, można przejść do drugiego pomieszczenia – pokoju telewizyjnego, tudzież męskiego kącika gier, zamykanego przesuwnymi drzwiami.

Jadalnia

Po drugiej stronie holu znajduje się jadania, która również (tak jak salon) znajduje się nieco niżej niż hol.

Jadalnia urządzona jest w błękitach. Ściany ozdobione jasną tapetą z botanicznym motywem odcięte w ¼ ciemnym drewnianym lampasem. 

Mosiężny żyrandol, drewniane ramy obrazów na ścianach i suto marszczone błękitno – szare zasłony oraz brązowe, drewniane meble, brązowa wykładzina i błękitne siedziska krzeseł to jadalnia, której chłodna błękitna kolorystyka została przełamana ciepłym brązem. Co ciekawe, takie zestawienie kolorystyczne dopiero niedawno zyskało uznanie.

Kuchnia

przyciąga uwagę uroczymi zasłonkami w tartanową kratkę.

Lambrekiny i zazdrostki o tym samym czerwono zielonym wzorze i nie mamy wątpliwości ze są święta

Klimatyczna, zaśnieżona uliczka to nie tylko sentymentalny powrót do dziecięcych marzeń o idealnych świętach, ale również aktualne marzenie o białych świętach po prostu.

Choć jest to film świąteczny, nie zobaczymy tu takiej ilość czerwieni i zieleni jaką widzieliśmy w Kevin sam w domu. Pewnie dlatego ten drugi od lat nie ma sobie równych i święta bez Kevina po prostu nie istnieją.

W trakcie filmu rzucamy okiem na inny dom – dom szefa Clarka, który jest prawdziwym domem. Według Lindsay z iamnotastalker.com rezydencja znana jako Mansion Bel Aire, znajduje się przy 727 West Kenneth Road w Glendale w Kaliforni.

Prawdziwy dom

W filmie dom świąteczny National Lampoon znajduje się na zaśnieżonych przedmieściach Chicago, jednak prawdziwa lokalizacja nieruchomości znajduje się na tyłach obiektu Warner Bros. Ranch w Burbank w Los Angeles.Podczas gdy nieruchomość nadal stoi, wiele elementów wewnętrznych i zewnętrznych zostało odnowionych. W ciągu ostatnich trzydziestu lat dokonano również pewnych zmian. Dzieje się tak dlatego, że nieruchomość znajduje się na ulicy znanej jako „Blondie Street”, w prywatnym kompleksie Warner Bros. w Los Angeles. Ulica i kilkanaście znajdujących się na niej nieruchomości przez lata były wykorzystywane w wielu filmach.

Small-Soldiers-Po przeciwnej stronie drogi, jak widać w filmie „Mali żołnierze” z 1998 roku, po lewej stronie zdjęcia można zobaczyć dom używany w Bewitched, a także fałszywy kościół.
Blondie-Street-Ta sama ulica, co w Zabójczej broni, z domem Danny’ego Glovera po lewej i domem używanym w Bewitched po prawej

Dom Griswoldów używany w National Lampoon’s Christmas Vacation pojawił się również w Small Soldiers, American Beauty, Hocus Pocus, Bewitched i The New Gidget a ostatnio także w WandaVision Disneya / Marvela. Inne domy na „Blondie Street” były wykorzystywane w filmach takich jak Zabójcza broń (domy Danny’ego Glovera) czy Czarownica.

Dawniej nazywane Columbia Ranch, Warner Bros. Ranch, na którym kręcono świąteczne wakacje National Lampoon, znajduje się pod adresem 411 North Hollywood Way w Burbank w Kalifornii.

W stylu wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *