wnętrza filmowe

Hanging Up

Hanging Up

Hanging Up (Gorąca linia) z 2000 roku to film w reżyserii Diane Keaton, z Meg Ryan, Diane Keaton, Walterem Matthau i Lisą Kudrow w rolach głównych.

W filmie widzimy dwa domy: dom rodzinny naszych bohaterów, zamieszkiwany obecnie przez seniora rodu, a także dom jednej z córek – Eve.

Zacznijmy od domu rodzinnego.

Bardzo nowoczesna, betonowa fasada budynku ze stalową, ażurową bramą.

Brama z futurystycznym wzorem, za którą nieoczekiwanie wchodzimy na mostek wznoszący się nad niewielkim basenem, niczym skalny wodospad nad rajskim jeziorem.

Jak widać, dziedziniec ma kolisty kształt. W powyższej scenie jest zaniedbany, jednak w dalszej części filmu widzimy go zupełnie inaczej.

Meg Ryan na moście wygląda zupełnie jakby zeszła właśnie na ląd ze statku kosmicznego 😉

Widoczne za licznymi oknami zasłony skrywają wnętrza tego niezwykłego, okrągłego domu.

Dzięki zwiewnym zasłonom, licznym lampkom stołowym i wszechobecnym książkom ten nietypowy budynek zyskał nieco przytulności, jaka kojarzy się z domem rodzinnym.

Surowy charakter wnętrz podkreślają betonowe ściany z wyciętymi cegiełkami.

Ten okrągły dom z połowy stulecia, w stylu modernistycznym (tzw. mid-century modern-style) zagrał również w filmie Szybcy i wściekli z 2001 roku i służył jako tajna kwatera główna LAPD/FBI. W filmie jeden z policjantów opowiada, że „Eddie Fisher zbudował ten dom dla Elizabeth Taylor w latach 50”. W rzeczywistości dom zaprojektował architekt David Fowler dla swojej matki. Budynek powstał w 1963 roku. Natomiast w 2001 roku rezydencja znajdująca się przy 1261 Angelo Drive w Beverly Hills została zburzona. W jej miejsce powstała nowa, absolutnie gigantyczna rezydencja. https://www.iamnotastalker.com/tag/hanging-up-filming-locations/

Według Curbed LA, nowa rezydencja należąca do Anthony’ego Pritzkera (spadkobiercy fortuny hotelu Hyatt) może pochwalić się całkowitą powierzchnią 53 000 stóp kwadratowych (chociaż główny dom ma „tylko” 49 300 stóp kwadratowych) ma dwupoziomową piwnicę, kręgielnię, pokój gier, bar, bibliotekę medialną, salon fryzjerski, siłownię oraz pokój artystyczny i rzemieślniczy. Nieruchomość posiada również wolnostojący pokój letniskowy, pensjonat, ogromny świetlik, basen i trawniki.

Według Property Shark rezydencja jest drugim co do wielkości domem w całym Los Angeles. Większa jest tylko The Manor – czyli dawny dom Aarona Spellinga na Mapleton Drive.

Szybcy i wściekli

Zobaczmy jak ten dom wyglądał w filmie Szybcy i wściekli z 2001 roku.

Dom Eve

To kolejny niezwykle oryginalny dom.

Dom Eve to piękny parterowy biały budynek porośnięty pnącymi różami. Uwagę zwraca przede wszystkim oryginalna kuta brama wejściowa oraz egzotyczna roślinność wokół.

Wspomniana brama to drzwi wejściowe do tego niezwykłego domu, w stylu hiszpańskim. Tak samo jak w domu ojca Eve tak i tutaj liczne przejścia przysłonięte są zwiewnymi zasłonami.

Również w tym domu napotykamy sporo zimnego betonu, cegły oraz stali.

Jednak ten surowy charakter przełamany został wspomnianymi zasłonami, bujną roślinnością oraz oryginalnymi lampionami.

Tym długim korytarzem docieramy od wejścia do kuchni połączonej z jadalnią.

Kuchenne drzwi to stalowo szklane skrzydło, które powtarzać się będzie również w ramach okiennych.

Widoczne w tle ogromne palenisko zapewne służy tylko jako dekoracja. Podobnych gabarytów „kominek” zobaczymy również w sypialni.

Zabudowa kuchenna w kolorze szałwii i otwarte górne półki to dość nowatorski jak na lata dwutysięczne pomysł.

I wreszcie to od czego trudno oderwać wzrok czyli narożne siedzisko pod ogromnymi oknami, z przepięknym widokiem na tonący w zieleni ogród.

Przez krótką chwilę widzimy kawałek salonu z kamiennym kominkiem, skórzanymi kanapami i podłogą wyłożoną terakotą. Mimo tak chłodno wykończonego wnętrza, kolorystyka zgaszonej zieleni, brązów i pomarańczy daje poczucie południowego ciepła.

Intrygującym pomieszczeniem jest w tym domu sypialnia do której wchodzi się bezpośrednio z korytarza.

Sypialnia bez drzwi, z wielkim odkrytym paleniskiem z jednej strony i ogromnym oknem na wprost.

Film w całości nakręcono w Kalifornii, głównie w Beverly Hills i Pasadenie.

Dom Eve- ten niezwykły bungalow w stylu hiszpańskim to prawdziwa zagadka. Próżno szukać informacji o prawdziwym domu, jednak pojawił się pewien trop. Otóż, jak wiadomo reżyserem filmu była Diane Keaton. W 2004 roku w Architectural Digest przedstawiony został prywatny hiszpański dom aktorki w stylu kolonialnym z 1927 roku znajdujący się w Bel-Air w Kalifornii.

Niewykluczone więc, że aktorka i reżyserka użyła własnego domu do nakręcenia niektórych scen. Jest też inny dom w hiszpańskim stylu kolonialnym, należący do Diane Keaton, który znajduje się w Beverly Hills i został wybudowany w 1972 roku.

Tak czy inaczej, wygląda na to, że prywatny gust Diane był decydujący w wyborze domu dla Eve.

W stylu wnętrza Hanging Up

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *